Littelfuse 0AGU060.T
0AGU060.T picture photo
Mfg. Part Number
0AGU060.T
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AGU 60A 32V 5AG
Datasheet Download
0AGU060.T.pdf
Availability of 0AGU060.T
QUANTITY
0AGU060.T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0AGU060.T
Internal Part NumberEIS-0AGU060.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGU
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Response Time*
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage*
Melting I²t*
Approvals*
Operating Temperature*
Color*
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
DC Cold Resistance*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0AGU060.T
Related Links0AGU, 0AGU060.T Datasheet, Littelfuse Distributor
0AGU060.T Details Description
Related parts for 0AGU060.T
.27" COVER 20 PIN datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf