Littelfuse 0BLS01.8T
0BLS01.8T picture photo
Mfg. Part Number
0BLS01.8T
Brief Description
FUSE FAST 1.8A 600V MIDGET
Datasheet Download
0BLS01.8T.pdf
Availability of 0BLS01.8T
QUANTITY
0BLS01.8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0BLS01.8T
Internal Part NumberEIS-0BLS01.8T
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current1.8A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.375" L (10.31mm x 34.93mm)
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.143 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0BLS01.8T
Related Links0BLS, 0BLS01.8T Datasheet, Littelfuse Distributor
0BLS01.8T Details Description
Related parts for 0BLS01.8T
MOTOR BLDC GEAR IC KEY 30W 24V datasheet.pdf
TRIMMER 30K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RACK STEEL 23.6X23.6X30.3 BLK datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 16-20 AWG SLVR datasheet.pdf
CONN PCB HOUSING 2POS datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf