Littelfuse 0BLS010.T
0BLS010.T picture photo
Mfg. Part Number
0BLS010.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE FAST 10A 250V MIDGET
Datasheet Download
0BLS010.T.pdf
Availability of 0BLS010.T
QUANTITY
0BLS010.T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0BLS010.T
Internal Part NumberEIS-0BLS010.T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesBLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated250VAC
Current10A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.375" L (10.31mm x 34.93mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.009 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0BLS010.T
Related Links0BLS, 0BLS010.T Datasheet, Littelfuse Distributor
0BLS010.T Details Description
Related parts for 0BLS010.T
IC ENCORE MCU FLASH 64K 68-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
BATTERY LITH 3V 4.8 RECHARGE SND datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
MICRO 9C S 36" WHT datasheet.pdf