Littelfuse 0FLQ012.HXR
0FLQ012.HXR picture photo
Mfg. Part Number
0FLQ012.HXR
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 500V T/D MIDGET 12A W/TABS
Datasheet Download
0FLQ012.HXR.pdf
Availability of 0FLQ012.HXR
QUANTITY
0FLQ012.HXR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0FLQ012.HXR
Internal Part NumberEIS-0FLQ012.HXR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLQ
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated500VAC
Current12A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)