Littelfuse 0HEV010.SXC
0HEV010.SXC picture photo
Mfg. Part Number
0HEV010.SXC
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE HEV LC 450VDC 10A CARTRIDGE
Datasheet Download
0HEV010.SXC.pdf
Availability of 0HEV010.SXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0HEV010.SXC Order Process
Ship out your order
Specifications of 0HEV010.SXC
Internal Part NumberEIS-0HEV010.SXC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package36
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesHEV
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating10A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Response Time-
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t255
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorRed
Size / Dimension0.469" Dia x 1.532" L (11.90mm x 38.90mm)
DC Cold Resistance13.3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0HEV010.SXC
Related Links0HEV0, 0HEV010.SXC Datasheet, Littelfuse Distributor
0HEV010.SXC Details Description
Related parts for 0HEV010.SXC
SWITCH ROCKER SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 52UH 5A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.35A 8LLP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 32 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf