Littelfuse 0HEV040.ZXBD
0HEV040.ZXBD picture photo
Mfg. Part Number
0HEV040.ZXBD
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 40A 425VDC 5AG
Datasheet Download
0HEV040.ZXBD.pdf
Availability of 0HEV040.ZXBD
QUANTITY
0HEV040.ZXBD Order Process
Ship out your order
Specifications of 0HEV040.ZXBD
Internal Part NumberEIS-0HEV040.ZXBD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package240
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesHEV
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating40A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC425V
Response Time-
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t1495
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.469" Dia x 2.559" L (11.90mm x 65.00mm)
DC Cold Resistance*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0HEV040.ZXBD
Related Links0HEV04, 0HEV040.ZXBD Datasheet, Littelfuse Distributor
0HEV040.ZXBD Details Description
Related parts for 0HEV040.ZXBD
IC PROM SER 2MBIT 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 37.1VC AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 14A SYNC 15QFN datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 8POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK HDR PIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf