Littelfuse 0JTD01.5TXID
0JTD01.5TXID picture photo
Mfg. Part Number
0JTD01.5TXID
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CLASS J INDI T/D 1.5A 600V
Datasheet Download
0JTD01.5TXID.pdf
Availability of 0JTD01.5TXID
QUANTITY
0JTD01.5TXID Order Process
Ship out your order
Specifications of 0JTD01.5TXID
Internal Part NumberEIS-0JTD01.5TXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® JTD ID
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current1.5A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.811" Dia x 2.252" L (20.60mm x 57.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0JTD01.5TXID
Related Links0JTD01, 0JTD01.5TXID Datasheet, Littelfuse Distributor
0JTD01.5TXID Details Description
Related parts for 0JTD01.5TXID
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf