Littelfuse 0JTD125.XXID
0JTD125.XXID picture photo
Mfg. Part Number
0JTD125.XXID
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CLASS J INDI T/D 125A 600V
Datasheet Download
0JTD125.XXID.pdf
Availability of 0JTD125.XXID
QUANTITY
0JTD125.XXID Order Process
Ship out your order
Specifications of 0JTD125.XXID
Internal Part NumberEIS-0JTD125.XXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® JTD ID
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 500VDC
Current125A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Size / Dimension1.500" Dia x 3.000" L (38.10mm x 76.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0JTD125.XXID
Related Links0JTD12, 0JTD125.XXID Datasheet, Littelfuse Distributor
0JTD125.XXID Details Description
Related parts for 0JTD125.XXID
CONN RECEPT BOX MNT 16POS W/PINS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 56V 3.9 OHM 120C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf