Littelfuse 0KLC125.X
0KLC125.X picture photo
Mfg. Part Number
0KLC125.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 125A 600VAC NON STD FAST
Datasheet Download
0KLC125.X.pdf
Availability of 0KLC125.X
QUANTITY
0KLC125.X Order Process
Ship out your order
Specifications of 0KLC125.X
Internal Part NumberEIS-0KLC125.X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLC
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current125A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.500" Dia x 2.843" L (38.10mm x 72.20mm)