Littelfuse 0LGR.500V
0LGR.500V picture photo
Mfg. Part Number
0LGR.500V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE INLINE FAST/ACT .500A 300V
Datasheet Download
0LGR.500V.pdf
Availability of 0LGR.500V
QUANTITY
0LGR.500V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0LGR.500V
Internal Part NumberEIS-0LGR.500V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLGR
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated300VAC
Current500mA
Package / CaseIn-Line
Size / Dimension0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm)
Mounting TypeWire Lead
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0LGR.500V
Related Links0LGR, 0LGR.500V Datasheet, Littelfuse Distributor
0LGR.500V Details Description
Related parts for 0LGR.500V
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 24-28AWG datasheet.pdf
CAP TRIMMER 5.5-18PF 350V TH datasheet.pdf
KIT DEMO FOR MPC5510 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 28 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ 256K FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf