Littelfuse 0LGR01.5V
0LGR01.5V picture photo
Mfg. Part Number
0LGR01.5V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE INLINE FAST/ACT 1.5A 300V
Datasheet Download
0LGR01.5V.pdf
Availability of 0LGR01.5V
QUANTITY
0LGR01.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0LGR01.5V
Internal Part NumberEIS-0LGR01.5V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLGR
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated300VAC
Current1.5A
Package / CaseIn-Line
Size / Dimension0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm)
Mounting TypeWire Lead
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0LGR01.5V
Related Links0LGR, 0LGR01.5V Datasheet, Littelfuse Distributor
0LGR01.5V Details Description
Related parts for 0LGR01.5V
CONN RECEPT PIN .025-.037" .075" datasheet.pdf
IC DGTL AUD PWM PROC 4CH 64TQFP datasheet.pdf
SUPPORT BOARD PCI OPTICAL H-PCF datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% DISC datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
508 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CONN M12 6POS datasheet.pdf