Littelfuse 0LMF01.6H
0LMF01.6H picture photo
Mfg. Part Number
0LMF01.6H
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 1.6A
Datasheet Download
0LMF01.6H.pdf
Availability of 0LMF01.6H
QUANTITY
0LMF01.6H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0LMF01.6H
Internal Part NumberEIS-0LMF01.6H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLMF
Fuse TypeCartridge
Voltage - Rated300VAC
Current1.6A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm)
Mounting TypeHolder
Color*
Operating Temperature-
Melting I²t*
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0LMF01.6H
Related Links0LMF, 0LMF01.6H Datasheet, Littelfuse Distributor
0LMF01.6H Details Description
Related parts for 0LMF01.6H
FIXED IND 520NH 4.3A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
SW 0.1A LEVER SPST-NO .187 QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 14' datasheet.pdf
LENS 1POS 19.6X15.5MM OD 11.2MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
ECCENTRIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 125VAC AXIAL datasheet.pdf