Littelfuse 0MIN015.VXGLO
0MIN015.VXGLO picture photo
Mfg. Part Number
0MIN015.VXGLO
Brief Description
FUSE AUTO 15A 32VAC/VDC BLADE
Datasheet Download
0MIN015.VXGLO.pdf
Availability of 0MIN015.VXGLO
QUANTITY
0MIN015.VXGLO Order Process
Ship out your order
Specifications of 0MIN015.VXGLO
Internal Part NumberEIS-0MIN015.VXGLO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMINI®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating15A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, Miniature
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsSAE, UL
Operating Temperature-
ColorBlue
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0MIN015.VXGLO
Related Links0MIN01, 0MIN015.VXGLO Datasheet, Littelfuse Distributor
0MIN015.VXGLO Details Description
Related parts for 0MIN015.VXGLO
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.9V 10DFN datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 680MA 938 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf