Littelfuse 0MIN07.5VPGLO
0MIN07.5VPGLO picture photo
Mfg. Part Number
0MIN07.5VPGLO
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 7.5A 32VAC/VDC BLADE
Datasheet Download
0MIN07.5VPGLO.pdf
Availability of 0MIN07.5VPGLO
QUANTITY
0MIN07.5VPGLO Order Process
Ship out your order
Specifications of 0MIN07.5VPGLO
Internal Part NumberEIS-0MIN07.5VPGLO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package6
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMINI®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating7.5A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, Miniature
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsSAE, UL
Operating Temperature-
ColorBrown
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0MIN07.5VPGLO
Related Links0MIN07, 0MIN07.5VPGLO Datasheet, Littelfuse Distributor
0MIN07.5VPGLO Details Description
Related parts for 0MIN07.5VPGLO
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 750MA 310 MOHM datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf