Littelfuse 0NLS150.X
0NLS150.X picture photo
Mfg. Part Number
0NLS150.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 150A
Datasheet Download
0NLS150.X.pdf
Availability of 0NLS150.X
QUANTITY
0NLS150.X Order Process
Ship out your order
Specifications of 0NLS150.X
Internal Part NumberEIS-0NLS150.X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 600VDC
Current150A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension1.843" Dia x 6.878" L (46.80mm x 174.70mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0NLS150.X
Related Links0NLS, 0NLS150.X Datasheet, Littelfuse Distributor
0NLS150.X Details Description
Related parts for 0NLS150.X
FIXED IND 560NH 240MA 3.1 OHM datasheet.pdf
IC BCD UP/DWN COUNTR PREST 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 700MHZ 8UMAX datasheet.pdf
SWITCH KEY LOCK SP5T datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf