Bel Fuse Inc. 0RLC-10T120G
0RLC-10T120G picture photo
Mfg. Part Number
0RLC-10T120G
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 12V 1A OUTPUT
Datasheet Download
0RLC-10T120G.pdf
Availability of 0RLC-10T120G
QUANTITY
0RLC-10T120G Order Process
Ship out your order
Specifications of 0RLC-10T120G
Internal Part NumberEIS-0RLC-10T120G
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
Series0RLC-10T
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension1.91" L x 0.98" W x 0.48" H (48.5mm x 24.9mm x 12.1mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0RLC-10T120G
Related Links0RLC-1, 0RLC-10T120G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0RLC-10T120G Details Description
Related parts for 0RLC-10T120G
BIT SET ASSORTED W/CASE 39PC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 8SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CBL 38POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
FIXED IND 350UH 150MA 21 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 8 datasheet.pdf
DEV BOARD FOR LT3758AEMSE datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf