Littelfuse 0RLS070.V
0RLS070.V picture photo
Mfg. Part Number
0RLS070.V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE RENEWABLE CLASS H 70A 600V
Datasheet Download
0RLS070.V.pdf
Availability of 0RLS070.V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0RLS070.V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0RLS070.V
Internal Part NumberEIS-0RLS070.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesRLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current70A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension1.311" Dia x 5.874" L (33.30mm x 149.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0RLS070.V
Related Links0RLS, 0RLS070.V Datasheet, Littelfuse Distributor
0RLS070.V Details Description
Related parts for 0RLS070.V
EVAL MOD FOR UCC5640 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 4POS PCB TIN datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW 1005 datasheet.pdf
SGE1510-2-4110A-5000C datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 140MA 4.4 OHM SMD datasheet.pdf