Bel Fuse Inc. 0RQB-C0U120G
0RQB-C0U120G picture photo
Mfg. Part Number
0RQB-C0U120G
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 12VDC 8.35A 18-75VIN
Datasheet Download
0RQB-C0U120G.pdf
Availability of 0RQB-C0U120G
QUANTITY
0RQB-C0U120G Order Process
Ship out your order
Specifications of 0RQB-C0U120G
Internal Part NumberEIS-0RQB-C0U120G
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
Series0RQB-C0U
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.35A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.40" H (58.4mm x 36.8mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0RQB-C0U120G
Related Links0RQB-C, 0RQB-C0U120G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0RQB-C0U120G Details Description
Related parts for 0RQB-C0U120G
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 150VDC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 22POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB datasheet.pdf
LED 18MM WHITE 12V TAB PNL MNT datasheet.pdf