Littelfuse 0TLN600.X
0TLN600.X picture photo
Mfg. Part Number
0TLN600.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE FST/A TELE-GARD 600A 170VDC
Datasheet Download
0TLN600.X.pdf
Availability of 0TLN600.X
QUANTITY
0TLN600.X Order Process
Ship out your order
Specifications of 0TLN600.X
Internal Part NumberEIS-0TLN600.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesTLN
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated170VDC
Current600A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.594" Dia x 5.626" L (65.90mm x 142.90mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0TLN600.X
Related Links0TLN, 0TLN600.X Datasheet, Littelfuse Distributor
0TLN600.X Details Description
Related parts for 0TLN600.X
TOOL HOUSING EXTRACTION 1.25MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 8POS PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf