| Internal Part Number | EIS-0TLS010.TXLS | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Series | TLS | |
| Fuse Type | Fast Acting | |
| Voltage - Rated | 170VDC | |
| Current | 10A | |
| Package / Case | Radial Bend Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.562" Dia x 0.944" L (14.28mm x 23.98mm) | |