Tamura 835AS12100
835AS12100 picture photo
Mfg. Part Number
835AS12100
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
835AS12100.pdf
Availability of 835AS12100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
835AS12100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 835AS12100
Internal Part NumberEIS-835AS12100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series835AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension4.10" L x 2.44" W x 2.44" H (103.0mm x 62.0mm x 62.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)835AS12100
Related Links835AS, 835AS12100 Datasheet, Tamura Distributor
835AS12100 Details Description
Related parts for 835AS12100
IC FPGA 205 I/O 256PBGA datasheet.pdf
LED VCSEL FLAT LENS 850NM TO-46 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf