Vishay/Sprague T95S155K025CSSL
T95S155K025CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S155K025CSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507
Datasheet Download
T95S155K025CSSL.pdf
Availability of T95S155K025CSSL
QUANTITY
T95S155K025CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S155K025CSSL
Internal Part NumberEIS-T95S155K025CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S155K025CSSL
Related LinksT95S155, T95S155K025CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S155K025CSSL Details Description
Related parts for T95S155K025CSSL
RING PLASTIC GREEN datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-100M BLACK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM AMBER DIFF datasheet.pdf