Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT22R6
RMCF0402FT22R6 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT22R6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT22R6.pdf
Availability of RMCF0402FT22R6
QUANTITY
RMCF0402FT22R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT22R6
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT22R6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT22R6
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT22R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT22R6 Details Description
Related parts for RMCF0402FT22R6
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 30 POS .137 SMD datasheet.pdf
CABLE CLAMP NATURAL 3/8X1/2"DIA datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS STR SHORT S datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 10POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf