Vishay/Dale RNC55J2521DSBSL
RNC55J2521DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2521DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2521DSBSL.pdf
Availability of RNC55J2521DSBSL
QUANTITY
RNC55J2521DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2521DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2521DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2521DSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2521DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2521DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2521DSBSL
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BATTERY CHG UNIV 24VDC @ 600MA datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 PLUG-PLUG 0.3M datasheet.pdf