Littelfuse 0TLS020.TXLS
0TLS020.TXLS picture photo
Mfg. Part Number
0TLS020.TXLS
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE F/A TLECOM 20A 170VDC PC MN
Datasheet Download
0TLS020.TXLS.pdf
Availability of 0TLS020.TXLS
QUANTITY
0TLS020.TXLS Order Process
Ship out your order
Specifications of 0TLS020.TXLS
Internal Part NumberEIS-0TLS020.TXLS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesTLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated170VDC
Current20A
Package / CaseRadial Bend Cylinder
Size / Dimension0.562" Dia x 0.944" L (14.28mm x 23.98mm)
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0TLS020.TXLS
Related Links0TLS02, 0TLS020.TXLS Datasheet, Littelfuse Distributor
0TLS020.TXLS Details Description
Related parts for 0TLS020.TXLS
TERM BLOCK PCB 5.08MM 12POS BK datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT MG HD 3 RJ45 2FX SM ST datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 56.9 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 WIDE 32-STSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf