Taiyo Yuden LK21252R7K-T
LK21252R7K-T picture photo
Mfg. Part Number
LK21252R7K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 50MA 550 MOHM
Datasheet Download
LK21252R7K-T.pdf
Availability of LK21252R7K-T
QUANTITY
LK21252R7K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK21252R7K-T
Internal Part NumberEIS-LK21252R7K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)