ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61VPS102418A-250TQL-TR
IS61VPS102418A-250TQL-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS61VPS102418A-250TQL-TR
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IS61VPS102418A-250TQL-TR.pdf
Availability of IS61VPS102418A-250TQL-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS61VPS102418A-250TQL-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61VPS102418A-250TQL-TR
Internal Part NumberEIS-IS61VPS102418A-250TQL-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61VPS102418A-250TQL-TR
IS61VPS102418A-250TQL-TR Details Description
Related parts for IS61VPS102418A-250TQL-TR
CABLE 6COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SNGL 12BIT PARALLEL D/A 20SSO datasheet.pdf
CAP CER 68PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
TAPE POLYESTER FILM 3" X 72YD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.6 NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
8MM FLSH BLK CHRM HYP GRN 24VDC datasheet.pdf