Littelfuse 0TOO05.6Z
0TOO05.6Z picture photo
Mfg. Part Number
0TOO05.6Z
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUS 125V T/D PLUG 5.6A EDISON
Datasheet Download
0TOO05.6Z.pdf
Availability of 0TOO05.6Z
QUANTITY
0TOO05.6Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 0TOO05.6Z
Internal Part NumberEIS-0TOO05.6Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesTOO
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated125VAC
Current5.6A
Package / CaseEdison Plug
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0TOO05.6Z
Related Links0TOO, 0TOO05.6Z Datasheet, Littelfuse Distributor
0TOO05.6Z Details Description
Related parts for 0TOO05.6Z
LED 7-SEG SGL CC RED RHDP .8" datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf