Bel Fuse Inc. 0ZCC0150AF2C
0ZCC0150AF2C picture photo
Mfg. Part Number
0ZCC0150AF2C
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESTTBLE 1.50A 12V CHIP 1812
Datasheet Download
0ZCC0150AF2C.pdf
Availability of 0ZCC0150AF2C
QUANTITY
0ZCC0150AF2C Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ZCC0150AF2C
Internal Part NumberEIS-0ZCC0150AF2C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLPTC Series EOL 08/Oct/2015
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series0ZCC
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max12V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.5A
Current - Trip (It)3A
R Min/Max0.040 ~ 0.075 Ohm
Time to Trip0.5s
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ZCC0150AF2C
Related Links0ZCC01, 0ZCC0150AF2C Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0ZCC0150AF2C Details Description
Related parts for 0ZCC0150AF2C
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN OFP PIN RCPT .032/.046" DIA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 20-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM 5% 50W datasheet.pdf
ACT ARM STRAIGHT FOR LIMITS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
37POS F PI FILT TY5 .590R/A datasheet.pdf