Bel Fuse Inc. 0ZCE0020FF2G
0ZCE0020FF2G picture photo
Mfg. Part Number
0ZCE0020FF2G
Brief Description
PTC RESTTBLE 0.20A 9V CHIP 0805
Datasheet Download
0ZCE0020FF2G.pdf
Availability of 0ZCE0020FF2G
QUANTITY
0ZCE0020FF2G Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ZCE0020FF2G
Internal Part NumberEIS-0ZCE0020FF2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLPTC Series EOL 08/Oct/2015
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series0ZCE
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max9V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Trip (It)500mA
R Min/Max0.400 ~ 3.500 Ohm
Time to Trip0.02s
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ZCE0020FF2G
Related Links0ZCE00, 0ZCE0020FF2G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0ZCE0020FF2G Details Description
Related parts for 0ZCE0020FF2G
TRANS PNP 30V 1A SOT-223 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
KIT STARTER SPARTAN-3E datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48K FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
BRACKET POLE MNT FOR NEMA BOXES datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A SOT223 datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 40POS datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf