Vishay Semiconductor/Diodes Division VLZ39-GS18
VLZ39-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
VLZ39-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80
Datasheet Download
VLZ39-GS18.pdf
Availability of VLZ39-GS18
QUANTITY
VLZ39-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLZ39-GS18
Internal Part NumberEIS-VLZ39-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLZ39-GS18
Related LinksVLZ39, VLZ39-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VLZ39-GS18 Details Description
Related parts for VLZ39-GS18
RES SMD 2.05K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES MO 2W 13 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.6K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf