Bel Fuse Inc. 0ZCJ0050AF2E
0ZCJ0050AF2E picture photo
Mfg. Part Number
0ZCJ0050AF2E
Brief Description
PTC RESTTBLE 0.50A 24V CHIP 1206
Datasheet Download
0ZCJ0050AF2E.pdf
Availability of 0ZCJ0050AF2E
QUANTITY
0ZCJ0050AF2E Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ZCJ0050AF2E
Internal Part NumberEIS-0ZCJ0050AF2E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSMT Low Profile PTC Resettable Fuses
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series0ZCJ
PackagingDigi-Reel®
Voltage - Max24V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.150 ~ 0.750 Ohm
Time to Trip0.1s
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ZCJ0050AF2E
Related Links0ZCJ00, 0ZCJ0050AF2E Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0ZCJ0050AF2E Details Description
Related parts for 0ZCJ0050AF2E
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ27210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20.3A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 16MM BLUE datasheet.pdf