Bel Fuse Inc. 0ZRC0375FF1A
0ZRC0375FF1A picture photo
Mfg. Part Number
0ZRC0375FF1A
Brief Description
PTC RESETTABLE 90V 3.75A RADIAL
Datasheet Download
0ZRC0375FF1A.pdf
Availability of 0ZRC0375FF1A
QUANTITY
0ZRC0375FF1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ZRC0375FF1A
Internal Part NumberEIS-0ZRC0375FF1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series0ZRC
PackagingBulk
Voltage - Max90V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)3.75A
Current - Trip (It)7.5A
R Min/Max0.030 ~ 0.060 Ohm
Time to Trip24s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ZRC0375FF1A
Related Links0ZRC03, 0ZRC0375FF1A Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0ZRC0375FF1A Details Description
Related parts for 0ZRC0375FF1A
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
24P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
GDT 350V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf