Parlex Corp. 1.00MM-28-6-B-SH2-G1
1.00MM-28-6-B-SH2-G1 picture photo
Mfg. Part Number
1.00MM-28-6-B-SH2-G1
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 1MM 28POS 6" FLATFLEX SHLD
Datasheet Download
1.00MM-28-6-B-SH2-G1.pdf
Availability of 1.00MM-28-6-B-SH2-G1
QUANTITY
1.00MM-28-6-B-SH2-G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.00MM-28-6-B-SH2-G1
Internal Part NumberEIS-1.00MM-28-6-B-SH2-G1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors28
Pitch0.039" (1.00mm)
Length6.00" (152.40mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.00MM-28-6-B-SH2-G1
Related Links1.00MM-28-, 1.00MM-28-6-B-SH2-G1 Datasheet, Parlex Corp. Distributor
1.00MM-28-6-B-SH2-G1 Details Description
Related parts for 1.00MM-28-6-B-SH2-G1
SOCKET TRACK SMD FOR G2R-1-S datasheet.pdf
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
IC PECL CLK USER CONFIG 28-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
PWR HDR RA THOLE GOLD 30POS datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1/2X1" 2S FIN datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
FREQ TRANS MINI MCR-SL-F-UI-NC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf