Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE100CA-E3/54
1.5KE100CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE100CA-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE100CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE100CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE100CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE100CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE100CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE100CA-E3/54
Related Links1.5KE100, 1.5KE100CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE100CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE100CA-E3/54
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
G7SA-4A2B DC12 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
MGRID DRSW VERT TH HDR 16CKT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf