Diodes Incorporated 1.5KE100CA-T
1.5KE100CA-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE100CA-T
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201
Datasheet Download
1.5KE100CA-T.pdf
Availability of 1.5KE100CA-T
QUANTITY
1.5KE100CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE100CA-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE100CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other Drawings1.5KE Series DO-201
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE100CA-T
Related Links1.5KE1, 1.5KE100CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE100CA-T Details Description
Related parts for 1.5KE100CA-T
JUMPER-H1504TR/A3049N/X 8" datasheet.pdf
BRACKET END 6MM FOR TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
RES 0.505 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 250A ENCASED datasheet.pdf
RFLS,30,0.500,PSA datasheet.pdf
DBL14(C)X datasheet.pdf
FLEXWIRE PRIMARY-8/ L datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0051UF RADIAL datasheet.pdf