Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE10CA-E3/54
1.5KE10CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE10CA-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE10CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE10CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE10CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE10CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE10CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE10CA-E3/54
Related Links1.5KE10, 1.5KE10CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE10CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE10CA-E3/54
RES SMD 430K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CORD 3P FP 2M COUPLER 24AWG PVC datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC 1.5KE datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 200MSPS 72QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
RES 865 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ TOP VIEW datasheet.pdf