Littelfuse 1.5KE10CA
1.5KE10CA picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE10CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201
Datasheet Download
1.5KE10CA.pdf
Availability of 1.5KE10CA
QUANTITY
1.5KE10CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE10CA
Internal Part NumberEIS-1.5KE10CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE10CA
Related Links1.5K, 1.5KE10CA Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE10CA Details Description
Related parts for 1.5KE10CA
KIT BEAD CORE SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT-23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf