Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE10CAHE3/54
1.5KE10CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE10CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE10CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE10CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE10CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE10CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE10CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE10CAHE3/54
Related Links1.5KE10, 1.5KE10CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE10CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE10CAHE3/54
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS SMD VERT 10AU datasheet.pdf
IC LEAD-ACID BATT CHARGR 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf