TDK Corporation C1005X5R0J154K050BB
C1005X5R0J154K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R0J154K050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R0J154K050BB.pdf
Availability of C1005X5R0J154K050BB
QUANTITY
C1005X5R0J154K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R0J154K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R0J154K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R0J154K050BB
Related LinksC1005X5R0, C1005X5R0J154K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R0J154K050BB Details Description
Related parts for C1005X5R0J154K050BB
RES SMD 976K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6.5V 2W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf