Hirose Electric Co Ltd FH35C-41S-0.3SHW(99)
FH35C-41S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-41S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 41POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35C-41S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH35C-41S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH35C-41S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-41S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH35C-41S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductFH35C Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35C
PackagingCut Tape (CT)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions41
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-41S-0.3SHW(99)
Related LinksFH35C-41S-, FH35C-41S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-41S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH35C-41S-0.3SHW(99)
FIXED IND 2.7UH 4.2A 22.1 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS ACCLRMTR 20G TEMP COMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN COVER ADAPTER 50POS BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
Crystal 12.2960MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
OSC TCXO 150.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf