Littelfuse 1.5KE110A-B
1.5KE110A-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE110A-B
Brief Description
TVS DIODE 94VWM 152VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE110A-B.pdf
Availability of 1.5KE110A-B
QUANTITY
1.5KE110A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE110A-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE110A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)94V
Voltage - Breakdown (Min)105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp152V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE110A-B
Related Links1.5KE, 1.5KE110A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE110A-B Details Description
Related parts for 1.5KE110A-B
Connector Quick Connect Receptacle 20-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 120MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
T4012, 3NC+1NO BBM, STANDARD ACT datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT FOR UM-22X64.5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf