Littelfuse 1.5KE110A-TB
1.5KE110A-TB picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE110A-TB
Brief Description
TVS DIODE 94VWM 152VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE110A-TB.pdf
Availability of 1.5KE110A-TB
QUANTITY
1.5KE110A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE110A-TB
Internal Part NumberEIS-1.5KE110A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)94V
Voltage - Breakdown (Min)105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp152V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE110A-TB
Related Links1.5KE1, 1.5KE110A-TB Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE110A-TB Details Description
Related parts for 1.5KE110A-TB
RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPPLY/LINE MONITOR 20-PLCC datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 3MM 5.1" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
IC REG DL BOOST/LINEAR 8DFN datasheet.pdf
CONN FIBER OPTIC COUPLER datasheet.pdf
THERMOCOUPLE CABLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A datasheet.pdf