Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE110CA-E3/54
1.5KE110CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE110CA-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 94VWM 152VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE110CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE110CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE110CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE110CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE110CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)94V
Voltage - Breakdown (Min)105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp152V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE110CA-E3/54
Related Links1.5KE110, 1.5KE110CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE110CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE110CA-E3/54
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 WW datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL PWRSSO36 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 549K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 13POS .050 THRUHL datasheet.pdf
JAM NUT datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
180UF 450V 25X40MM 85C 5000H datasheet.pdf