Fairchild Semiconductor FDPF44N25T
FDPF44N25T picture photo
Mfg. Part Number
FDPF44N25T
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 44A TO-220F
Datasheet Download
FDPF44N25T.pdf
Availability of FDPF44N25T
QUANTITY
FDPF44N25T Order Process
Ship out your order
Specifications of FDPF44N25T
Internal Part NumberEIS-FDPF44N25T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs69 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs61nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2870pF @ 25V
Power - Max38W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDPF44N25T
Related LinksFDPF4, FDPF44N25T Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDPF44N25T Details Description
Related parts for FDPF44N25T
IC REG LDO 12V 1A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-3 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MOD-4 PIN CONTACT datasheet.pdf
LED COB WHT 3000K 3STEP 80CRI datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf