Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE110CAHE3/54
1.5KE110CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE110CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 94VWM 152VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE110CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE110CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE110CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE110CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE110CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)94V
Voltage - Breakdown (Min)105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp152V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE110CAHE3/54
Related Links1.5KE110, 1.5KE110CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE110CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE110CAHE3/54
RES 330 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 56POS W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SSOP datasheet.pdf
PT100 TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf