Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE11CA-E3/54
1.5KE11CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE11CA-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE11CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE11CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE11CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE11CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE11CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.4V
Voltage - Breakdown (Min)10.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)96.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE11CA-E3/54
Related Links1.5KE11, 1.5KE11CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE11CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE11CA-E3/54
IC MPU/RESET CIRC 2.31V SC70-4 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.5A 6MLF datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1600W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 0606 datasheet.pdf
1X4 CAGE ASSEMBLY, THRU BEZEL, Q datasheet.pdf
50MM EURO HDR 45D CL ENDS 05CGRN datasheet.pdf