Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE11HE3/73
1.5KE11HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE11HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE11HE3/73.pdf
Availability of 1.5KE11HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE11HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE11HE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE11HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.92V
Voltage - Breakdown (Min)9.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)92.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE11HE3/73
Related Links1.5KE1, 1.5KE11HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE11HE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE11HE3/73
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR QUAD 16-TQFN datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ENT datasheet.pdf
CAP SILICON 0.5PF 50V 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 3W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 27POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OCEAN END FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf