Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE12-E3/73
1.5KE12-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE12-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE12-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE12-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE12-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.72V
Voltage - Breakdown (Min)10.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)86.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12-E3/73
Related Links1.5KE1, 1.5KE12-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE12-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE12-E3/73
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC50B/AE50M/ASC50B datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 550MA 710 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
BIT SLOTTED 0.8MM X 4MM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 85POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf