Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE120A-E3/54
1.5KE120A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE120A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 102VWM 165VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE120A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE120A-E3/54
QUANTITY
1.5KE120A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE120A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE120A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)102V
Voltage - Breakdown (Min)114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE120A-E3/54
Related Links1.5KE12, 1.5KE120A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE120A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE120A-E3/54
TERM BLK SAKT 1/QT2 TS35 KRG BRN datasheet.pdf
TESTER WRIST STRAP ESD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 100MA 6.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHOTODIODE SILICON PIN FLAT TO-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW 1005 datasheet.pdf
IC CAMERA BRIDGE PROSS BGA49 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 110V GREEN datasheet.pdf